Projekt

 

Przed przystąpieniem do projektowania fontanny niezbędna jest wizja architekta, tzn. szkic, w którym wyraźnie sprecyzowano ostateczny wygląd fontanny.
Po dokonaniu wstępnych ustaleń, doboru dysz i oświetlenia oraz uzgodnienia usytuowania maszynowni, można przystąpić do wykonania wyceny konkretnej fontanny. Zmiany w wysokościach obrazów wodnych, odległości maszynowni od fontanny oraz systemu napływu i odbioru wody mają bezpośredni wpływ na ostateczną cenę inwestycji (np. przekroje i długości rur, opory hydrauliczne, wydajność pomp, pobór mocy, automatyka)
Należy jednak pamiętać, że każda fontanna jest projektowana indywidualnie i wymaga specyficznego doboru poszczególnych elementów składowych.

 

Cel

 

Podstawowym celem jest nadanie strumieniowi wody określonego kształtu.
Cel ten decyduje o zastosowaniu konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych.
Niecki fontann wykonuje się przeważnie z betonu, rzadziej z tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej.

Dobór

 

Po dokonaniu wyboru odpowiedniej dyszy, należy dobrać do niej pompę. Najprostszym rozwiązaniem jest pompa zanurzeniowa. Bardziej profesjonalnym rozwiązaniem jest pompa usytuowana „na sucho” w maszynowni i połączona z fontanną za pomocą przewodu ssącego i ciśnieniowego.

Synchronizacja

 

Rzeczą najważniejszą jest jednak wzajemne dopasowanie poszczególnych komponentów składowych do siebie. Bez względu na obrane technologie ważną sprawą jest również odpowiedni dobór filtrów i sit wstępnych zatrzymujących duże zanieczyszczenia (liście, śmieci itp.), które mogą się dostać do pomp a tym samym trwale je uszkodzić. Uszkodzenia te nie podlegają gwarancji.

Puenta

 

Wszystkie pozostałe elementy fontanny spełniają funkcje wyłącznie dekoracyjne, ułatwiają jej eksploatację, konserwację i służą zautomatyzowaniu pewnych procesów (np. filtracja wody, stacja kontrolno-pomiarowo-dozująca, reflektory podwodne itd.).

Ogólne zasady projektowania

 

1. Nie sytuować fontanny pod drzewami.
2. Unikać miejsc narażonym na silne działanie wiatru.
3. Fontanna nie powinna być za głęboka.
4. Zabezpieczyć urządzenia technologiczne metalową kratą.
5. Przewidzieć przelew awaryjny z niecki fontanny.
6. Przewidzieć automatyczny dopływ świeżej wody.
7. Należycie zabezpieczyć przewody elektryczne.
8. Dobrać pompę o najwyższej jakości.
9. Wykonać projekt szafy sterującej, która zapewni bezusterkową pracę.
10. Pamiętać o odwodnieniu instalacji na okres zimowy.

Odbiorcom naszych usług zapewniamy: kompleksowe wyposażenie fontann renomowanych producentów, fachowy montaż, krótkie terminy realizacji, kompleksowe wspomaganie procesu projektowania poprzez nadzór montażowy aż do rozruchu technologicznego, nawet pięcioletnią gwarancję na wykonane urządzenia oraz szeroki pakiet usług serwisowych. Do tego prowadzimy szkolenia z eksploatacji sprzętu.
Dla tych, którzy szukają czegoś zjawiskowego i nietypowego, mamy dobrą wiadomość: we własnym laboratorium fontann testujemy przyszłościowe pomysły architektów, które później zamieniamy w funkcjonalne i miłe dla oka wodotryski, przy których miło spędza się czas.

Zawsze słuchamy naszych klientów, dlatego budujemy wodotryski, które stanowią wypadkową oczekiwań i możliwości finansowych kontrahentów oraz dostępnych rozwiązań technologicznych.
Zależy nam na zadowoleniu zleceniodawców. W związku z tym realizując zamówienie, służymy doradztwem, przedstawiamy wady i zalety danej koncepcji, obliczymy koszty jej wykonania, tworzymy jej wizualizację komputerową. Wszystko po to, by nabywca mógł dokonać optymalnego dla siebie wyboru.

Zimowe przykrycia fontann

Zimowe nakrycie niecki fontanny ze zintegrowanym stojakiem na choinkę świąteczną to kolejna nowość, którą proponujemy Urzędom Miast. Nakrycie wykonane z plandeki z tworzywa sztucznego w dowolnym kolorze z nadrukiem Herbu Miasta. Plandeka jest odporna na promieniowanie UV oraz na mróz do – 35 °C. Konstrukcja nośna modułowa, lekka, z kształtowników ze stali nierdzewnej. Stojak do zamocowania choinki zintegrowany jest w podest i posiada kołnierz uszczelniający dla plandeki. Wypełnienie stanowią płyty OSB.

Oferta obejmuje pomiary, wykonanie, dostawę i montaż. Przykrycie stanowi idealne zabezpieczenie niecki fontanny przed wilgocią i mrozami (co prowadzi do przedłużenia żywotności okładziny kamiennej) a przede wszystkim eliminuje mozolny demontaż (przed zimą) oraz ponowny montaż (na wiosnę) wszystkich elementów w niecce fontanny (dysze, przedłużki, reflektory podwodne, inna armatura technologiczna).

Przykrycie nie tylko dodatkowo zabezpiecza suchą (bez wody) nieckę fontanny przed aktami wandalizmu ale stanowi również centralny punkt rynku z pięknie oświetloną choinką a powstały w ten sposób podest może służyć np. jako prowizoryczna scena.